close
تبلیغات در اینترنت
افراط در مصرف چای
افراط در مصرف چای

 

 

گفته می شود چای اگر به مقدار کافی و متعادل مصرف شود، برای بدن مفید است ولی باید به این موضوع هم توجه کرد که مصرف بیش از حد چای، نه تنها مفید نیست بلکه موجب ایجاد بیماری می شود.

 

در اینجا، موردی را که در یک مجله ی معتبر پزشکی – NEJM – گزارش شده است، به صورت خلاصه مرور می کنیم:

 

خانمی ۴۷ ساله به علت درد استخوان و مشاهده ی موارد غیر عادی در تصویر رادیوگرافی به پزشک مراجعه کرده است. بیمار اعلام می کند که در طول ۱۷ سال گذشته عادت داشته است روزانه یک پارچ چای را که از ۱۰۰ تا ۱۵۰ چای کیسه ای (Tea Bag) درست شده بود، مصرف کند (میزان تخمینی مصرف فلوراید: بیش از ۲۰ میلی گرم در روز). او اظهار می کند که از ۵ سال پیش تا کنون در نواحی پایینی پشت [ناحیه کمر]، بازوها، پاها و هیپ ها (Hips) احساس درد می کند. به علت شکنندگی، کلیه ی دندانهای او کشیده شده بود.

 

رادیوگرافی ساعد (Forearm) کلسیفیکاسیون غشای بین استخوان را نشان می دهد که این نواحی در تصویر A با فلش مشخص شده اند و رادیوگرافی ستون فقرات، خطوطی با تراکم بالا (Rugger-Jersey Appearance) را در بالا و پایین هر مهره نشان می دهد (تصویر B) که نشان دهنده ی فلوروزیس اسکلتی یا Skeletal Fluorosis هستند.

 

 

غلظت فلوراید در سرم خون بیمار ۰٫۴۳ میلی گرم در لیتر (۲۳ میکرومول در لیتر) بود. غلظت طبیعی این ماده کمتر از ۰٫۱۰ میلی گرم در لیتر (۵ میکرومول در لیتر) می باشد.

 

فلوروزیس اسکلتی به صورت اندمیک در مناطقی که غلظت فلوراید آب آشامیدنی آن بالاست، مشاهده می شود اما در سایر مناطق در سراسر جهان این حالت نادر است. در ایالات متحده ی امریکا، چای دم کرده یکی از نوشیدنی هایی است که بیشترین مقدار فلوراید را در بین سایر نوشیدنی ها دارد.

 

پس از مشاوره ی مناسب، بیمار مصرف چای را قطع کرد که با بهبود علایم او همراه بود. از آنجایی که حذف فلوراید اسکلتی می تواند سالها زمان ببرد، پزشکان برای افزایش سرعت بازسازی استخوان و تسریع در حذف فلوراید اسکلتی، به صورت متناوب از دارو استفاده می کنند.
برچسب ها : افراط در مصرف چای , سرم خون , چای , فلوراید اسکلتی , نوشیدنی ,
بازدید : 56
[ جمعه 02 اسفند 1392 ] [ 21:46 ] [ نویسنده : ا.ت ] | نظرات ()
نظر بدهید


نظرات برای این پست غیر فعال میباشد ..: Weblog Themes By BlackSkin :.