close
تبلیغات در اینترنت
از کجا بفهمیم که الزایمر گرفته ایم؟

اما علایم هشدار دهنده اولیه ای برای مراقبت از آنها وجود دارد.

علایم هشداردهنده:حافظه و سخن گفتن
در آلزایمر ابتدایی حافظه بلندمدت دست نخورده می ماند در حالیکه حافظه های کوتاه مدت عاری از جزئیات می شوند.عزیز شما ممکن است صحبتهای شما را فراموش نماید. ممکن است پرسشهایی را که قبلاً پاسخ داده شده اند ، مکرراً تکرار کند.بیماری همچنین کلام را منقطع می کند، بنابراین بیماران ممکن است برای به خاطر آوردن لغات معمولی تقلا کنند.

علایم هشداردهنده:رفتار
علاوه بر افت حافظه آلزایمر منجر به گم گشتگی و تغییرات رفتار نیز می شود. فرد عزیز شما ممکن است در جاهای آشنا گم شود. نوسانات رفتاری و قضاوت ضعیف نیز مثل بهداشت ضعیف رایج هستند. افرادی که سابقاً مرتب لباس می پوشیدند ممکن است جزء افراد با لباس آلوده و موهای کثیف طبقه بندی شوند.

از علایم غفلت نکنید
وقتی مواجه شدن با احتمال ابتلای فردی عزیز به آلزایمر دشوار است، بهتر است قبل از آن که دیر شود به پزشک مراجعه شود.اول اینکه با همه اینها تشخیص ممکن است آلزایمر نباشد. علایم ممکن است با مشکلی قابل درمان مثل عدم تعادل تیروئید ایجاد شده باشد. و اگر بیماری آلزایمر باشد،درمانهای امروزی وقتی در ابتدای دوره بیماری بکار بروند ،بهتر عمل می کنند.

 

تشخیص آلزایمر

آزمون آسانی برای آلزایمر وجود ندارد، بنابر این پزشک ممکن است به توصیفات شما از تغییرات زندگی فرد عزیز تکیه کند. یک آزمون وضعیت روانی( که برخی اوقات mini-cog نامیده می شود) یا سایر آزمونهای نمایشی می توانند به ارزیابی عملکرد روانی و حافظه کوتاه مدت بیماران کمک کند.بعلاوه ، آزمونهای زیستی و اسکن های مغزی برای معین کردن سایر مشکلات از جمله سکته یا تومور بکار می روند و می توانند اطلاعات بیشتری درباره مغز ارائه نمایند.

آلزایمر و مغز

بیماری آلزایمر منجر به مرگ سلولهای عصبی و کاهش بافت درون مغز می شود. همانطور که بیماری پیش می رود بافت مغزی کاهش می یابد و بطنهای مغزی( حفره هایی درون مغز که ماده مغزی نخاعی را در خود جای میدهند.)بزرگتر می شوند.این آسیب ارتباط بین سلولهای مغزی را خراب می کند، حافظه،صحبت کردن ودرک مطلب را فلج می کند.پیشرفت آلزایمر:آنچه بایستی منتظرش بود

بیماری الزایمر راه متفاوتی در هر بیمار طی می کند.در برخی افراد علائم به سرعت بدتر می شوند،و طی چند سال منجر به کاهش حافظه و گم گشتگی می شوند.در افراد دیگر تغییرات تدریجی تر هستند و حدود ۲۰ سال ظهور کامل بیماری طول می کشد.طول مدت متوسط زنده ماندن پس از تشخیص آلزایمر سه تا نه سال می باشد.

چگونه آلزایمر زندگی روزانه را تحت تأثیر قرار می دهد
از آنجاییکه آلزایمر تمرکز را تحت تأثیر قرار می دهد، بیماران احتمالاً توانایی مدیریت وظایف عادی مثل توانایی آشپزی یا پرداخت صورت حساب ها را از دست می دهند.مطالعه ای اعلام می کند که دشواری در هماهنگ سازی دفترچه چک اغلب از اولین اثرات آلزایمر است.وقتی علایم بدتر می شوند، فرد عزیز شما ممکن است افراد و جاهای آشنا را تشخیص ندهد.او ممکن است به راحتی گم شود ویا ابزار را نا مناسب استفاده کند مثلاً شانه کردن مو با چنگال. بی اختیاری ،مشکلات تعادل،و فقدان زبان در مراحل پیشرفته رایج هستند.

آلزایمر و رانندگی:
هماهنگ سازی ضعیف ،کاهش حافظه و گم گشتگی همراهی خطرناکی در پشت رل ماشین ایجاد می کنند.اگر احساس می کنید فرد عزیز شما نباید رانندگی کند، علت را توضیح دهید. اگر گوش نمی کند از دکتر بخواهید که وارد عمل شود.اگر بیمار هنوز اصرار به رانندگی دارد. برای ارزیابی او با مرکز حمل و نقل موتوری تماس بگیرید.سپس طرحی جایگزین برای نیاز به نقل و انتقال او ایجاد نمایید.

آلزایمر و ورزش

ورزش به افراد مبتلا به آلزایمر کمک می کند قدرت برخی ماهیچه ها وهماهنگی را حفظ نماید .همچنین خلق را بهبود می دهد و اضطراب را کاهش می دهد. با پزشک فرد مبتلا مشورت نمایید که کدام نوع ورزش برای او مناسب است.

فعالیتهای تکراری مثل راه رفتن ،کندن علفهای هرز و یا حتی تا زدن لباسهای شسته می توانند در پیشبرد حس آرامش بسیار مؤثر باشند. داروهای آلزایمر
درمانی برای آلزایمر وجود ندارد و هیچ راهی برای کاهش تخریب سلولهای درون مغز نیست.اما داروهای متنوعی وجود دارد که بنظر می رسد به حفظ عملکرد ذهنی وکاهش سرعت پیشرفت کمک می کنند. اگر این داروها در مراحل اولیه آلزایمر ارائه شوند ،فرد احتمالاً قادر خواهد بود در وظایف روزانه اش مستقل عمل کند وعملکرد روزانه را دوره ی زمانی طولانی تری اجرا نماید.نقش مراقبت کنندهبه عنوان مراقبت کننده از فردی مبتلا به آلزایمر احتمالاً بایستی نقشهای مختلفی را برعهده بگیرید ،مثلاً آشپز،راننده ماشین وحسابدار . درحالیکه بایستی برنامه ریزی غذایی و مالی را برعهده بگیرید، بایستی بیمار را نیز تشویق کنید که برخی فعالیت ها را مستقل انجام دهد. این کار با برچسب زدن به کمدها و قرار دادن یادداشت های چسب دار برای یادآوری وظایف روزانه راحت تر می شود .

خریدن بسته داروی هفتگی را فراموش نکنید.وقتی عزیز شما هنوز قادر است تصمیمات مهم زندگی را خودش بگیرد ،با یک وکیل در مورد پیش نویس دستورالعمل های پیشرفته صحبت کنید. اطلاعات قانونی وجود دارد که اولویت های درمانی و مراقبت پایان زندگی بیمار را معلوم می کنند. بیمار بایستی فردی را برای گرفتن تصمیمات سلامتی و همچنین مدیریت مالی خود انتخاب کند. این کار جلوی سردرگمی را وقتی فرد عزیز نمی تواند خودش خواسته هایش را بیان کند ، می گیرد.

مراقبت بهداشتی در خانه
بسیاری از بیماران میل دارند تا جایی که ممکن است در خانه خود بمانند.متأسفانه همانطور که بیماری پیشرفت می کند آنها در لباس پوشیدن و یا حمام کردن مشکل پیدا می کنند. یاریگر سلامتی در خانه می تواند به بهداشت فردی وسایر امور روزمره کمک نماید.همچنین می توانید به دنبال سایر سرویس های محلی بگردید که برای افراد مسن غذا می آورند و یا خدمات حمل ونقل ارائه می دهند. بیشتر جوامع دارای آژانسی محلی درباره سالخوردگی هستند که این خدمات را ارائه می دهند.تسهیلات کمکی زندگیممکن است روزی برسد که فرد عزیز شما دیگر در خانه مورد مراقبت قرار نگیرد.اگر او نیاز به مراقبت ۲۴ ساعته ندارد ، یک تسهیلات کمکی زندگی انتخاب مناسبی خواهد بود.این تسهیلات خانه داری ، غذا ،وفعالیت ها را ارائه می دهند اما بسیار ارزان تر از خانه های پرستاری هستند.دنبال تسهیلاتی با تخصص مراقبت از بیمار آلزایمری بگردید که نظارت ۲۴ ساعته و مراقبت فردی برای رسیدن به نیازهای فرد دارای دمانس ارائه می دهند.

مرحله پایانی آلزایمر
افراد دارای آلزایمر پیشرفته احتمالاً توانایی صحبت کردن ، راه رفتن و پاسخ دادن به دیگران را از دست می دهند.سرانجام بیماری عملکردهای حیاتی مثل توانایی بلعیدن رامانع می شود.افراد در این مرحله از مراقبت بیمارستانی که رهایی از درد و آسایش برای بیماری پایانی ارائه می دهند، سود خواهند برد.کمک به کودکان در مواجه شدنکودکان ممکن است احساس گیجی ترس و یا بی میلی کنند وقتی فردی از اعضا خانواده مبتلا به آلزایمر می شود. به کودکان اجازه دهید بفهمند که این احساس ها طبیعی است و پاسخ پرسشهای آنها را درباره بیماری صادقانه بدهید.به کودک کمک کنید خاطرات شادی از بیمار نگهدارند مثلاً با درست کردن کتابچه خاطرات.

ریسک آلزایمر را در خود کم کنید
اگر شما از فردی دارای آلزایمر مراقبت می کنید ، احتمالاً دوست دارید بدانید چه کاری میتوانیدانجام دهید تا خطر ابتلا را در خود کاهش دهید.تحقیقات در این زمینه در حال اجراست اما رژیم مناسب و ورزش به نظر کلیدی می رسند. مطالعات نشان می دهند که ریسک پایین در میان افرادی دیده می شود که رژیم غذایی مدیترانه ای را دارند یعنی سرشار از سبزیجات ،ماهی و آجیل. همچنین نشان می دهند آنهایی که از نظر جسمی بسیار فعال هستند احتمال ابتلا به آلزایمر خیلی کمتری دارند.

چالش های مراقبت
در مراحل ابتدایی آلزایمر بیماران اغلب می فهمد چه اتفاقی می افتد و احساس شرمندگی و اضطراب می کنند.دنبال علایم افسردگی باشید زیرا اغلب در اثر داروها ایجاد می شود.در مراحل پیشرفته تر فرد عزیز شما ممکن است احساس سؤظن وخشم پیدا کند وحتی با شما دعوا نماید.به خاطر داشته باشید که بیماری مسؤول این تغییرات است. درباررفتار خشن فوراً به پزشک اطلاع دهید.سندروم غروب خورشیدبرخی افراد دارای آلزایمر وقتی خورشید غروب می کند احساس پریشانی می کنند.این پریشانی در طول غروب و برخی اوقات کل شب به طول می انجامد. علت شناخته شده نیست اما راهبردهایی برای رهایی از تنش وجود دارد.قبل از غروب پرده ها را کامل بپوشانید و خانه را کاملاً روشن کنید.سعی کنید توجه فرد را با فعالیتی مورد علاقه اش یا برنامه ای تلویزیونی منحرف کنید. و میزان قهوه بعد از صبحانه را محدود کنید.

وقتی فرد عزیز شما ، شما را نمی شناسد
بسیاری از افراد دارای آلزایمر در بیاد آوردن اسامی حتی نزدیکان، مشکل دارند. یک کار معمول برای حل این مشکل این است که عکس دوستان و نزدیکان را که اسامی شان را زیرشان نوشته اید در دسترس قرار دهید.سرانجام بیمارممکن است دیگر چهره ها را تشخیص ندهد و واکنش افراد غریبه به نزدیکان نشان دهد.این زمانی پریشان کننده برای افراد خانواده است بخصوص مراقب اولیه.

از علایم استرس پرستار آگاه باشید

مراقبت از فرد دارای آلزایمراز نظر جسمی و روانی هزینه دارد.علایم استرس پرستار شامل:خشم ،ناراحتی و نوسانات خلقیسردرد یا کمر دردمشکل در تمرکزمشکل خواب مراقب پرستار باشیدبرای جلوگیری از خستگی پرستار مطمئن شوید که حداقل هر روز دقایقی را به فعالیتی مورد علاقه تان می پردازید.در تماس با دوستانتان باشید و هر وقت ممکن است به سرگرمی بپردازید.یک دوست یا خویشاوند بیابید که شما را حمایت کند. همچنین می توانید گروه حمایت محلی و یا اینترنتی در جامعه آلزایمری ها بیابید.
برچسب ها : از کجا بفهمیم که الزایمر گرفته ایم؟ , آلزایمر , پرستار , پرستاری , بیماری ,
بازدید : 84
[ چهارشنبه 21 اسفند 1392 ] [ 6:27 ] [ نویسنده : ا.ت ] | نظرات ()
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


.: Weblog Themes By BlackSkin :.