close
تبلیغات در اینترنت
استحمام طولانی توصیه نمی‌شود

دراز کشيدن در وان يا ماندن زير دوش باعث آرامش مي‌‌‌شود، اما در طولاني مدت باعث خشک شدن پوست خواهد شد، چراکه آبي که به خورد پوست مي‌رود و به پوست نفوذ مي‌‌‌کند، هنگام خشک شدن، معمولا باعث مي‌شود آب بيشتري تبخيرشود.
استحمام کردن, حمام کردن
استحمام و شستشو، آلودگي‌هاي بسياري مانند انواع و اقسام عفونت‌ها و حتي مواد مضري را که از محيط روي پوست قرار مي‌‌گيرد، از روي پوست پاک مي‌کند و قدم اول بهداشت پوست محسوب مي‌‌‌شود، اما آداب حمام رفتن سنتي که افراد ساعت‌ها در حمام‌هاي عمومي‌ و خصوصي سپري مي‌‌‌کردند و زمان بسياري صرف ليف‌زدن و کيسه کشيدن مي‌‌‌شد، با شرايط جديد که حمام در دسترس است، فرق مي‌کند.

متخصصان پوست مي‌گويند امروزه استحمام طولاني توصيه نمي‌شود.دکتر سيدمسعود داودي، متخصص پوست و عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي بقيه‌الله، در مورد آداب و اصول استحمام سالم برايمان گفته‌اند.

 بهترين فاصله بين حمام رفتن‌ها از نظر علمي چقدر بايد باشد که سلامت پوست حفظ شود؟

دفعات استحمام به پوست افراد و نوع فعاليت آنها بستگي دارد، مثلا افرادي که پوست چربي دارند، زمان تعريق ممکن است بوي نامطبوعي از بدنشان متصاعد شود. بنابراين به‌خصوص در فصل گرما بايد بيشتر استحمام کنند.نقطه مقابل آنها افراد با پوست خشک هستند که به‌خصوص در فصل پاييز و زمستان که هوا خشک است، بهتر است کمتر و هفته‌اي يک‌بار حمام بروند. افراد با پوست معمولي نيز مي‌‌‌توانند يک يا دو روز در ميان، استحمام کنند.حالا اگر افرادي که به‌علت نوع شغل خود مجبورند استحمام بيشتري داشته باشند، پوستي خشک دارند. لذا بايد هر بار استحمامشان، در حد رفع آلودگي از روي بدن و شستشوي نواحي‌اي که امکان دارد به علت تعريق، بوي نامطبوعي داشته باشند، باشد، چراکه مصرف روزانه صابون، خشکي پوست و به‌دنبال آن امکان بروز اگزماهاي پوستي را به دنبال خواهد داشت.اگر زمان طولاني زير دوش آب بمانيد، علاوه بر آنکه آب زيادي هدر مي‌‌‌رود و در دوره بحران آب اين کار منطقي نيست، براي سلامت پوست هم ضرر دارد

آيا شما براي افراد توصيه‌هايي براي استحمام داريد؟

بله، به‌خصوص در بيماران پوستي و افراد دچار اگزماهاي پوستي، فواصل استحمام بسيار مهم است. در کساني که با اگزماي سرشتي به دنيا آمده‌اند، دفعات حمام کردن مهم نيست، اما بايد زمان دوش‌گرفتن کوتاه (در حد دو دقيقه) باشد و پس از استحمام و خشک کردن پوست بدن، حتما پوست را با يک روغن طبيعي يا روغن‌هايي که به شکل فراورده‌هاي دارويي در داروخانه‌ها به‌عنوان لوسيون يا روغن کودک موجود است، چرب کنند.

دو دقيقه زمان کوتاهي براي استحمام نيست؟

نه، معمولا بهترين شيوه استحمام آن است که محيط حمام طوري گرم باشد که فرد مدت زمان زيادي زير دوش نماند و ظرفي محتوي آب براي شستشوي سر، صورت و بدن استفاده شود. در اين صورت فقط دو دقيقه زير دوش ماندن کافي است.

اگر زمان طولاني زير دوش آب بمانيد، علاوه بر آنکه آب زيادي هدر مي‌‌‌رود و در دوره بحران آب اين کار منطقي نيست، براي سلامت پوست هم ضرر دارد.

برخي معتقدند استحمام طولاني‌مدت باعث آرامش مي‌شود. اين تصور درست است؟

دراز کشيدن در وان يا ماندن زير دوش باعث آرامش مي‌‌‌شود، اما در طولاني مدت باعث خشک شدن پوست هم خواهد شد، چراکه آبي که به خورد پوست مي‌رود و به پوست نفوذ مي‌‌‌کند، هنگام خشک شدن، معمولا باعث مي‌شود آب بيشتري تبخيرشود.
شستشوی نوزاد
بسياري از والدين استحمام طولاني و آب‌بازي را براي کودک مناسب مي‌دانند. نظر شما چيست؟

کودکان پوست خشکي دارند و طولاني شدن استحمام و تماس با آب مي‌‌‌تواند باعث خشکي بيشتر پوست آنها و التهاب پوست يا اگزماهاي پوستي شود. اين بيماري معمولا خود را به شکل خارش، قرمزي و پوسته‌ريزي نشان مي‌‌‌دهد.

استحمام طولاني، به‌خصوص براي کودکان و سالمندان، اصلا مناسب نيست.حمام کردن کودک راه و روش دارد، مثلا حتي استفاده از وسايلي مانند سنگ‌پا از آنجا که پوست کف پاي کودکان لطيف، نرم و نازک است، براي آنها توصيه نمي‌شود. يک شستشوي معمولي و استفاده از يک ليف نرم، براي پاکيزگي بچه‌ها کافي است.


کلا استفاده از سنگ‌پا را در حمام توصيه مي‌کنيد؟

بله، با افزايش سن به‌خصوص در افرادي که دچار اضافه وزن هستند، پوست کف و پاشنه پا نسبتا ضخيم مي‌شود. ضخيم‌شدن پوست مشکلي ندارد، اما از آنجا که مستعد بروز ترک کف پا است و امکان بروز عفونت و درد ترک‌ها وجود دارد، لازم است براي پيشگيري و حتي درمان در زماني که ضخامت پوست در حمام بر اثر رطوبت نرم‌شده، با سنگ‌پا آن را نرم‌تر کرد.اگر با استفاده از کرم مخصوص پا بعد از حمام پوست چرب شود، بهتر است و مي‌توان زيبايي و سلامت پاشنه و کف پا را تضمين کرد.

نکته مهم اينکه سنگ‌پاها چه طبيعي، چه مصنوعي يا پلاستيکي، يک وسيله شخصي‌اند و هر فرد بايد سنگ‌پاي جداگانه داشته باشد، چراکه بسياري از بيماري‌هاي قارچي، ميکروبي و به‌خصوص زگيل با سنگ‌پا قابل‌انتقال هستند.
شامپو, شستشو با شامپو
حالا که از حمام گفتيم، در مورد شامپوي خوب هم توضيح دهيد.

شامپوها خوب و بد ندارند. اينکه چه مارکي و چه برندي باشد هم اصلا مهم نيست. گراني يک شامپو هم نشان‌دهنده مناسب بودن آن نيست.در زمان خريد شامپو، فقط بايد به نوع موهاي خود (چرب، خشک يا معمولي) دقت کنيد.افرادي که موهايشان را رنگ کرده‌اند، بايد از شامپوي مخصوص موهاي رنگ‌شده و آسيب‌ديده استفاده کنند.کف زياد و غلظت شامپو هم مهم نيست. بهتر است هنگام خريد شامپو ابتدا نمونه‌هاي کوچک‌تر را انتخاب کنيد و در صورت رضايت، نمونه‌هاي با حجم بيشتر شامپو که اصطلاحا شامپوي خانواده است را بخريد.

شستشوي بدن با صابون بهتر است يا شامپو بدن؟

شامپو يک فرآورده مدرن و جديد و صابون يک فرآورده قديمي‌ و سنتي است. سازگاري صابون با pH‌ و اسيديته بدن کمتر از شامپو است، به‌طوري که امکان دارد باعث تحريک، قرمزي و التهاب پوست سر و بدن شود، بنابراين استفاده از شامپوي سر و بدن از صابون بهتر است.
لیف حمام, بهداشت حمام
چه ليفي انتخاب کنيم؟

ممکن است برخي افراد به علت خارش پوست ترجيح دهند ليفي انتخاب کنند که الياف زبرتري داشته باشد، اما ليف بايد حتما نخي، لطيف و نرم باشد.از آنجا که ليف خيس کانون عفونت‌ها و قارچ‌هايي است که مي‌‌‌توانند در محيط مرطوب رشد کنند، در افرادي که بيماري‌هاي قارچي و عفوني دارند، بايد بعد از استحمام، ليف را کاملا شست و حتما جلوي آفتاب خشک شود و در صورتي که اين کار امکان‌پذير نباشد، بايد ليف را بعد از شستن کاملا باز کرد و داخل حمام آويزان کرد تا در اسرع وقت خشک شود.درب حمام را بعد از استحمام باز بگذاريد تا داخل آن خشک شود، زيرا محيط خيس حمام جاي مناسبي براي رشد قارچ هاي بيماري زا خواهد بود.
برچسب ها : استحمام طولانی توصیه نمی‌شود , خشک شدن پوست , استحمام و شستشو , عفونت‌ , پوست چرب , پوست خشک , اگزماهاي پوستي , سلامت پوست ,
بازدید : 81
[ دوشنبه 26 اسفند 1392 ] [ 3:5 ] [ نویسنده : ا.ت ] | نظرات ()
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


.: Weblog Themes By BlackSkin :.