close
تبلیغات در اینترنت
ادراک پریشی چهره یا پروزوپاگنوزیا
ادراک پریشی چهره یا پروزوپاگنوزیا
 

پروزوپاگنوزیا (Prosopagnosia)، اختلالی عصب شناختی است که مشخصه ی آن ناتوانی در شناسایی چهره هاست. واژه ی Prosopagnosia از ۲ جز تشکیل شده است که در زبان لاتین، «Prosopon» به معنی “صورت” و «Agnosia» به معنی “عدم شناخت” می باشد. بسته به درجه ی اختلال، تعدادی از افراد مبتلا به پروزوپاگنوزیا، ممکن است فقط در شناسایی چهره ای آشنا مشکل داشته باشند. عده ای دیگر از تفکیک قایل شدن بین چهره های ناشناس، ناتوان خواهند بود و عده ای دیگر ممکن است حتی قادر به تمیز دادن چهره ی افراد از اشیا نباشند. تعدادی از افراد مبتلا به این اختلال، قادر به شناسایی چهره ی خودشان نیستند.

پروزوپاگنوزیا، با اختلال حافظه، از دست دادن حافظه، اختلال در دید یا ناتوانی در یادگیری مرتبط نیست. تصور می شود که علت آن، وجود ناهنجاری، آسیب یا اختلال در چین دوکی شکل (Fusiform gyrus) سمت راست مغز، می باشد. به نظر می رسد چین دوکی شکل مغز، هماهنگ کردن سیستم های عصبی که در ادراک چهره و حافظه نقش دارند را بر عهده دارد. پروزوپاگنوزیا، می تواند به علت سکته ی مغزی، آسیب های تروماتیک مغزی یا بیماری های تخریب کننده ی اعصاب، ایجاد شود. در برخی موارد، این بیماری، مادرزادی است و در بدو تولد، بدون هیچ گونه آسیب مغزی، وجود دارد. پروزوپاگنوزیای مادرزادی، احتمالا به علت حذف یا جهش ژنتیکی به وجود می آید.

درجه هایی از پروزوپاگنوزیا، غالبا در کودکان مبتلا به اوتیسم یا سندروم آسپرژر وجود دارد و ممکن است علت اختلال در تکامل اجتماعی آنها باشد.

پروزوپاگنوزیا می تواند از لحاظ اجتماعی، فلج کننده باشد. اشخاص مبتلا به این اختلال، غالب اوقات در شناسایی چهره ی افراد خانواده و دوستان نزدیک خود مشکل دارند. آنها غالبا از راه های دیگری مانند صدای افراد، لباس یا نشانه های ظاهری منحصر به فرد، برای شناسایی افراد استفاده می کنند اما اینها، نمی توانند به اندازه ی شناسایی چهره، موثر باشند. کودکان مبتلا به پروزوپاگنوزیای مادرزادی، با این ناتوانی به دنیا می آیند و هیچ فرصتی برای شناخت چهره ها ندارند.
برچسب ها : ادراک پریشی چهره یا پروزوپاگنوزیا , عصب , شناسایی چهره , صورت , پروزوپاگنوزیا , اختلال در تکامل اجتماعی , سندروم آسپرژر ,
بازدید : 49
[ دوشنبه 05 اسفند 1392 ] [ 2:10 ] [ نویسنده : ا.ت ] | نظرات ()
نظر بدهید


نظرات برای این پست غیر فعال میباشد ..: Weblog Themes By BlackSkin :.