close
تبلیغات در اینترنت
تنقلات ناسالم و تلویزیون ، مهمترین عامل فقر غذایی کودکان است

پژوهشگران علوم تغذیه می گویند بررسی های صورت گرفته بر روی کودکان زیر شش سال نشان داده است که تغذیه ناسالم کودکان مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی در بزرگسالی است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان به پدران و مادران توصیه می کنند که به شدت مراقب تغذیه کودکان باشند و به هیچ وجه اجازه مصرف غذاهای آماده را به آنان ندهند.

دوران پیش از مدرسه مهمترین تاثیر را در سلامتی فرد در بزرگسالی دارد.

در واقع خمیرمایه اصلی سلامت انسانها در ۶ سال اول زندگی پایه گذاری می شود. علاوه بر سیستم قلبی و عروقی، سیستم اعصاب نیز در این دوران شکل می گیرد.

در ادامه تحقیقات آمده است که غذاخوردن هنگام تماشای تلویزیون و خوردن تنقلات ناسالم بین وعده های غذایی، مهمترین عامل فقر غذایی کودکان است.

در این تحقیقات ۱۰۰۰ کودک بین سنین ۳ تا ۶ سال مورد بررسی قرار گرفته اند. مبنای این تحقیقات، ارتباط بین تغذیه ناسالم و میزان کلسترول بد در کودکان است.

نوع تغذیه یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده قد و وزن کودکان است.

متخصصان به والدین توصیه می کنند که علاوه بر وزن کودکان، میزان آهن خون آنان را نیز به طور مداوم کنترل کنند.

پیش از این نیز محققین اعلام کرده بودند که برنامه غذایی کودک در چند سال اول تولد، تاثیر قابل توجهی در افزایش سطح هوش کودک دارد .

آنان عنوان کرده بودند که کودکان زیر ۴ سال که رژیم غذایی حاوی خوراکی های فرآوری شده چربی و قند دارند وقتی به سن هشت سالگی به بعد می رسند نسبت به سایر همسالان خود از ضریب هوشی پایین تری برخوردار هستند.

محققین تاکید دارند که یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای رشد مناسب سیستم قلبی-عروقی و سیستم اعصاب حائز اهمیت است و این تاثیر در رشد و سلامت تمام کودکان یکسان است.

کارشناسان تغذیه می گویند لازم است مصرف تنقلات ناسالم برای کودکان محدود شود و بهتر است از مصرف این گونه تنقلات خودداری و یا تعداد دفعات مصرف آنها به حداقل رساند و به جای آن تنقلات سالم و بهداشتی مانند انواع آجیل و مغزها مصرف شود چرا که این نوع مواد غذایی می‌توانند بخش قابل توجهی از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کودک را فراهم کنند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Canadian Medical منتشر شده است.
برچسب ها : تنقلات ناسالم و تلویزیون ، مهمترین عامل فقر غذایی کودکان است , سلامتی فرد , سلامت , تنقلات , رشد , مواد مغذی , رژیم غذایی ,
بازدید : 31
[ جمعه 02 اسفند 1392 ] [ 0:16 ] [ نویسنده : ا.ت ] | نظرات ()
نظر بدهید


نظرات برای این پست غیر فعال میباشد ..: Weblog Themes By BlackSkin :.